Jump to content
Sign in to follow this  
ileana

Criza varstei de mijloc - Midlife crisis

Recommended Posts

Totul e o chestiune de educatie, morala, printipuri, religie etc.

Ganditi-va la religiile si societatile unde poligamia este lege. Asta deoarece la specia umana ca la multe altele poligamia este parte din mostenirea noastra biologica. E ca in teoria "vacutei cea noi". S-a constatat scaderea semnificativa a materialului seminal la taurii de monta daca acestia erau in compania aceleiasi vacute. Constrangerile datorate moralei religioase ne "obliga", societatea de asemeni. Putine sunt in natura speciile monogame sau, mai bine zis, cu parteneri unici. In situatia in care am acceptat regulile lumii civilizate trebuie sa le respectam. Apoi o relatie extraconjugala intr-un cuplu ar fi neplacuta din oricare parte privesti problema. E vorba de incredere, de faptul ca doar increderea in cel de alaturi iti da siguranta.

Apoi cred ca intrebarea topicului a fost daca nu-ti vine pe la 40 de ani dupa instaurarea crizei sa-ti iei campii si sa te lasi prada unei nebunii care trezeste in tine dorinte neimplinite, evolutia topicului aratand clar ca este vorba de "nabadai". Daca se punea problema cu criza varstei de 30 ani era OK. Dar dupa 40 (atentie domnilor) se poate intampla ca la intrebarea aia de la Radio Erevan: "-E adevarat ca impotenta survine dintrodata? Raspuns: - Nu. Te face de ras de doua trei ori inainte". Apoi putem intelege prin nebunii si sa distrezi facand ce nu ai facut niciodata: Parapanta, rafting, scufundari...(daca te tine pitpalacul)

Share this post


Link to post

Bun asa: TENIS sau PElvIS? e tot una sau in loc de?

Si-atunci ea jaca ca Martina Navratilova, fara mingii :D

Share this post


Link to post

Poligamia e "morala" in general acolo unde numarul de femei e mult mai mare decat cel al barbatilor. La fel cum monogamia e "la moda" acolo unde barbatii si femeile sunt in numar aproximativ egal.

"Morala" vine de obicei din motive ale naibii de pamantene si pragmatice. Doar nu poate fi moral si nu ajuta nimanui sa lasi bunatate de femei sanatoase "ne...maritate" pentru ca sunt prea putini barbati, nu? ;)

Share this post


Link to post

Am citit parerile voastre care mai de care mai interesante. Personal, nu stiu daca pot numi "criza" o stare de fapt creata de catre un individ anume sau acea situatie in care nu acceptam ca timpul trece in defavoarea noastra. De fiecare data, ma gandesc la acel "principiu romanesc" ca fiecare doarme asa cum isi asterne...si este raspunzator de starea creata. Un om rational scapa usor de asemenea crize stiind de fiecare data sa imbine utilul cu placutul chiar daca nu mai este in floarea varstei...

Votez pt. mit! :) >-

Edited by law

Share this post


Link to post

Hai sa fim seriosi :) Ce util si ce placut?

Omul se naste cu o nevoie carnivora! Intocmai ca fiara in salbaticie!

Si eu un dar ca se naste asa, ca altfel ar fi doar un bou.

Si orgasmul femeii e un dar, fara aceasta eroare genetica s-ar faulta doar batuta.. sau platita :mrgreen:

Share this post


Link to post

Aolio...cum se deosebeste omu' de animal? :D Pardon or fi si exceptii :) )

Edited by law

Share this post


Link to post

Prin exceptii :P

Share this post


Link to post

Well, chestia cu raţiunea e al dracului de relativă. Păi, tocmai asta-i poanta, când ţi se pune pata, s-a dus în mă-sa raţiunea (şi de aicea, monştri de rigoare, vorba unuia care s-a dus săracu').

Încrederea absolută în raţiune e fooooarte periculoasă. Desigur, doi "raţionali" nu seamănă între ei... până la proba contrarie :D

Share this post


Link to post

Abramburel, tocmai asta-i chestia cu ratiunea ..daca calci stramb iti asumi responsabilitatea , se prezuma pana la proba contrarie ca ai actionat cu discernamant ...In schimb daca un bou (par example) calca stramb ( nu va ganditi la prostii ...darama un gard, na) atunci raspunde proprietarul boului pt. acesta... :)

Edited by law

Share this post


Link to post

Hmmm, ştiam eu, nu te scoţi aşa. OK, îţi asumi tu responsabilitatea, dar în numele cui? Din păcate, doar al tău. Restul sunt... sofisme :(

Share this post


Link to post

Nu sunt sofisme! Cineva trebuie sa platesca intotdeauna!

Share this post


Link to post

Asta cine o spune? Biblia? Buddha? Exista o entitate care are grija de asta, sau e un mecanism natural precum actiunea si reactiunea?

Share this post


Link to post

Sunt si eu curios, cati din cei care para-argumenteaza aici au trecut de 37 ani? Cati au macar un copil si care arunca primul cu piatra? Eu unul recunosc ca si Abramburel ca nu pot arunca, am trecut (trec??) prin asta. Ca asa e viata...

 

Cu stima,

Costel

Share this post


Link to post

E-o tara libera Costel.. Din intrebari se nasc raspunsuri.

Poate e mai important chiar pentru cei tineri :) Sa invatam si noi ;)

Share this post


Link to post

Pai tocmai. Criza am si acu, si am explicat mai sus.

Eu vreau sa ma distrez, ca am ajuns si eu cat de cat la un nivel la care nu ma mai scurm dupa tigari la bucata, imi permit sa merg si eu la munte, dar m-am trezit ca nu prea mai am cu cine.

Si nici sa ma leg la cap nu-mi arde. Doamne fereste.

Share this post


Link to post

Sigur, Tommy, ai dreptate.

Dar cineva s-a intrebat cum am ajuns noi astia cu "varsta n-a" in situatia asta? Oare nu cumva gandeam la fel ca voi la vremea noastra? Poate cu vremea ori vedem acum mai larg lucrurile, ori s-au tocit temporar neuronii aia... Fiindca e evident ca peste o varsta opiniile difera. Macar personal pot identifica pe cativa participanti...

 

Asa ca alegerea apartine fiecaruia, inclusiv consecintele. Poate e doar un refugiu temporar, o incercare de a regasi un echilibru... Vor afla toti cu siguranta intre 37 si 41, sau deceniile 3,7 -4,1 cum zice Abramburel...

 

Cu stima,

Costel

Share this post


Link to post

Bun. Mai am 1,5 ani pana la nunta de argint. Nasii sunt in Italia si ne-au invitat acolo, la biserica ortodoxa, sa ne cunune pentru inca vreo 25 de ani. Pe mine si pe Moasha. S-ar putea ca intre timp, sa se casatoreasca si CieloFan. Sau odata cu noi, si mai frumos, nu-i asa? Cu toate ca as prefera sa mai copilareasca...

Fara suparare si flame, voi stiti despre ce vorbiti? Poligamie, monogamie, amante, copii care despart parinti, animale (in special barbatii, nu-i asa?) si multe altele pe care le-ati vazut in filme sau le-ati citit in ziare. O casatorie e mai mult decat un srl pe care sa-l faci profitabil. Iar un copil este o minune dumnezeiasca, pe care trebuie sa o tratezi si sa o pastrezi ca atare. Un copil este binecuvantarea unei familii. Nu orgasmul repetat la nesfarsit (nu ca n-ar fi necesar si asta, dar fi "binecuvantarea" sotiei cel mult) Mai zicea cineva aici o gluma despre cei la 40 de ani, impotenta, si radio Erevan. Mai sa fie, chiar asa? :) )

De fapt, vorba lui Pavcostel, majoritatea aveti varsta (sau ceva mai mult) copilului meu. Nu puteti judeca ca la 40, d-apoi ca mine la inca 7 peste 40.

Stiti de ce la unii merge casnicia si la altii nu? "Daca o iubesti, ai parte de ea". Iar te-am citat Ileano. :D

Lasati grija scaderii lichidului seminal datorita sexului monogamic, si treceti la etapa urmatoare. Stiti ce repede trece viata?

Fara suparare, m-am adresat celor tineri. Asta nu inseamna ca parerile voastre nu trebuie exprimate. Nu e cazul sa sariti pe mine acum, asteptati criza de 40... :D

Share this post


Link to post

Moshule, ai cumva mare dreptate. Fiindca pe vremuri gandeam ca... si ca..., am ales fiecare. Unii au avut intelepciunea de a alege ce trebuie, altii ... au ales ca asa se facea. Evident ca toti trec printr-o criza, dar diferenta de manifestare cam urmareste categoriile descrise mai sus. Plus puseurile de personalitate ale unora, si mai ales aversiunea barbatilor de o anumita varsta de a fi dirijati ca niste copii, de catre ... sexul care era odata considerat slab si frumos. Respectul reciproc e o chestie cu dublu sens, fara prioritate si obligatoriu.

 

Cam ata, ca devin si mai batran...

 

Cu stima,

Costel

Edited by pavcostel

Share this post


Link to post

Multi, multi ani inainte de casnicie fericita, Moshule. Frumos le-ai mai zis! Daca mai bagi vreo 2-3, ma convingi sa ma marit. Si-i pacat de copilaria mea! Sau am intrat in criza varstei de 40 ani cu gandurile astea?!

Share this post


Link to post

Ileano cosanzeano, ne stim de ceva vreme. Ti-as spune multe lucruri frumoase si adevarate, dar... sunt insurat :) ) Iar tu, ca intotdeauna, esti o femeie deosebita. Eu zic sa mai copilaresti, dar daca se arata fat-frumos calare pe vreun Matiz (sau Hummer, de ce nu), nu-l rata.

 

Cu drag,

Moshu

 

 

PS Costele, ai si tu mare dreptate... Unii au noroc, altii nu. Dar daca ai noroc, nu-ti bate joc de el :)

 

Cu stima

 

Un mosh.

Share this post


Link to post

Chiar îmi aduceam aminte citind pe aici cum, mai "mic" fiind, doar că îmi făceam şi eu de lucru prin preajmă când vorbeau ăia "mari" şi mă mai trezeam apostrofat "nu e frumos să te uiţi în gura altora, ia, du-te la joacă". Despre băgat în vorbă, asta era aproape crimă (ei, exagerez).

Lumea a evoluat. Un bebeluş fără... personalitate e deja "ratat". Un puţulică de a II-a care nu ştie să te înjure de intri în pământ e un "necunoscător", iar cei ce jonglează între pubertate şi adolescenţă (ba chiar şi dincolo) dacă nu au o părere "matură şi complexă" despre problemele vieţii nu mai au nici o şansă să-şi revină. Prin urmare, ei se zbat pentru a-şi câştiga statutul de "bărbat" sau "femeie" în orice împrejurare. Adică "ce dracu să mai discutaţi voi aici despre crizele vârstei mijlocii, nu vedeţi că toţi suntem în criză?" Adică în aceeaşi oală! Noapte bună, copii!

Share this post


Link to post

Moshule, zi-mi si mie, ce s-a schimbat fundamental in optica ta de viata de la 30 la 40 ani? Si apoi, de la 40 la 47? Cate revelatii ai avut pe deceniu? ;)

Ceva imi spune ca nu erai un pusti teribilist si isteric nici acum 20 ani.

 

Intotdeauna "intelepciunea" e asociata cu varsta si nu cu un individ saul altul. Oare nu exista si "babalaci" batuti in cap care au trait degeaba si nu au invatat nimic, sau "pusti" cu capul pe umeri?

Share this post


Link to post

Si Isus spunea: "Lasati copii sa vina la mine" ;)

Oare de ce nu zicea.. lasati babalacii sa vina la mine ? :D

Uite de ce.. pentru ca astia micii mai e o sansa!

Domnilor, nu va ascundeti in mantia senectutii.. caracterele mari se vad din frageda varsta, se formeaza si se intaresc intocmai ca otelul batut, deasemenea.. o buruiana nu va fi niciodata .. floare de colt.

Atacati spusele, nu varsta vorbitorului.

Share this post


Link to post

Cineva spunea odata la o sueta in jurul focului intr-o noapte de sinceritate "Bai unui barbat de peste 40 de ani ori ca e insurat ori ca nu, tot ii pare rau"....Una peste alta sustin ca omul e inainte de toate un animal...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...