Jump to content
Sign in to follow this  
muscarul

Ce Clasa De Emisii Are Matizul Meu?

Recommended Posts

Salut

Mi-am luat Matiz SH, si nu stiu ce clasa de emisii are, ca nu apare nicaieri. E Fabricat in 12.2004 si inmatriculat prima oara in 15.01.2005. E euro 2 sau Euro 3? Stiu ca de la inceputul lui 2005 sunt si cu euro 3, da a meu nu stiu de care e, si in cartea de identitate nu apare nimic...

Share this post


Link to post

Uitat-te la compartimentul motor si vezi daca gasesti prins pe blocul motor, inspre baterie DELCO: atunci este Euro 2.

Daca nu exista DELCO (ma rog - denumire improprie) si ai modulul de aprindere prins prin zona capacului de la culbutori: asta inseamna Euro 3.

Share this post


Link to post

Sau mai simplu, daca are o chestie mica, rotunda si rosie :) in plasticul cheii de contact, este euro 3. Daca nu, e euro 2. Daca are chestia rosie in cheie, atunci are si un led rosu in butonul fals de langa butonul de avarii, care functioneaza intermitent atuci cand cheia este scoasa din contact,si sigur e euro 3. Daca nu, e euro 2.

Share this post


Link to post

Iar sub ledul ala din bord scrie "Security".

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Deci cred ca e euro 2... nu am becu ala rosu in butonu de avarii, si delcoul e inspre baterie, in partea dreapta a motorului cum ma uit din fatza la el.

Da de ce sa am noroc sa fie euro 2? Nu e euro 3 mai ok, teoretic?

Share this post


Link to post

Despre euro2 se spune ca este ceva mai sprinten decat euro3. In schimb la euro3 se pare ca au mai remediat unele probleme la cv. Cauta pe forum, o sa gasesti mai multe detalii.

Share this post


Link to post
... nu am becu ala rosu in butonu de avarii

La E3 e in butonul fals de langa avarii acel bec rosu. Tu, cred, ca ai E2 :) .

Share this post


Link to post

Cocncluzie: ai modelul Euro 2 care are avantajul unei "sprinteneli" mai accentuate decat Euro 3 si un consum de carburant mai mic decat E 2. Fericitule!

Edited by costinel

Share this post


Link to post

Hehe :drinkers: Multumesc de ajutor

Acuma am dat de chitanta de la rovinieta in torpedou, de la fostul propritar, si scrie Matiz Euro 2. AM elucidat problema.

Multumesc

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...