Jump to content
Sign in to follow this  
gigel_soferul_lui_peste

Kilometraj Mort

Recommended Posts

Salutare,

 

De ceva vreme, cand plecam cu masina dimineata, pana se incalzea un pic scoatea un sunet ca si cum s-ar invarti o rotita in spatele bordului.

Nu i-am acordat atentie, pana acum, cand kilometrajul nu se mai misca sub nici o forma. Nu mai indica nici viteza, nici distanta parcursa.

M-am gandit sa verific cablul, asa ca am scos bordul afara, si cu capatul cablului intre doua degete, am mers vreo 50 de metrii sa vad daca se misca. Nu s-a clintit nici un milimetru, nici macar o vibratie sau ceva.

Deci, in cazul in care cablul e rupt, as aprecia foarte mult daca mi-ar descrie cineva procesul de inlocuire :mrgreen: . (Am cautat mult pe forum dar n-am gasit nimic.)

 

Multumesc anticipat!

 

P.S. Am uitat sa specific ca la Tico am problema asta :P , nu stiu daca pt Matiz e acelasi lucru.

Edited by gigel_soferul_lui_peste

Share this post


Link to post

e ceva asemanator ca la Matiz,trebuie sa dispui de o rampa sau ceva de genu asta,pe dedesupt,trebuie bagata mana intre scutu termic si scutu cutiei de viteze,este situat undeva mai sus deasupra planetarei.se desface prin desfiletarea acelei ''piulite'' care vine pe el,cu un patent sau cu mana,dupa caz.

post-10968-1198177979_thumb.jpg

post-10968-1198177993_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pai cel mai usor ar fi daca ti-ai copia manualul de reparatii pentru tico si ai schimba cablul singur. Eu am patit la matiz urmatorul fenomen, la plecareare de pe loc sa apara, in iarna, un zgomot foarte supararator, care s-a mentinut pana in momentul schimbarii vitezometrului, dar cablul de kiilometeraj functiona (verificat cu bordul dat jos). Ulterior am sesizat ca acul vitezometrului vibra pe la 60 km/h.

P.S. Esti sigur ca in cutia de viteze, pinionul respectiv se roteste?

Edited by mdascalu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...